Automaty vendingowe – jak zacząć?

Biznes vendingowy to jedna z najszybciej rozwijających się branż, szczególnie w obecnych czasach. Pojawiają się nowe rodzaje maszyn, innowacyjne rozwiązania, które tworzą ciekawe możliwości na prowadzenie własnej działalności. Automaty vendingowe to branża, w której każdy może spróbować swoich sił, ale jak zacząć? Warto pamiętać o kilku ważnych aspektach, które omawiamy poniżej.

Jeśli zastanawiasz się, czy vending to branża dla Ciebie, przeczytaj o wadach i zaletach w artykule: Zalety automatów vendingowych w prowadzeniu biznesu.

Zanim kupisz automat

Nie zaczynaj swojej przygody z biznesem vendigowym od kupna automatu. Zanim to zrobisz, zastanów się, jakie automaty Cię interesują. Znajdź też potencjalne lokalizacje dla automatów – bez dobrego miejsca, nie ma szansy na dobre wyniki sprzedaży. Zastanów się też nad rodzajem produktów, aby te były odpowiednio dobrane do lokalizacji maszyn. Zrób mały biznesplan, poczytaj o vendingu, rodzajach automatów, o problemach branży i wszystkim, co może wpływać na Twoje przedsięwzięcie.

Znajdź możliwe lokalizacje

Automat możesz kupić w każdej chwili, nowy czy używany. Nie kupisz jednak dobrej lokalizacji. To właśnie lokalizacja jest kluczowym elementem sukcesu w branży. Bez miejsca na automat, maszyna będzie tylko ozdobą w Twoim magazynie. Pojawia się pytanie, jak znaleźć najlepsze miejsce? Co jeśli wszystkie są już zajęte przez dużego operatora?

Rozglądaj się za miejscem na automat wszędzie – w trakcie spaceru, obiadu w restauracji czy na uczelni, czy siłowni. Wyobraź sobie, czy sam korzystałbyś z maszyny w takim miejscu, a jeśli tak, co klienci chcieliby kupować? Zrób listę miejsc. Poznaj i zrozum potrzeby takiego miejsca i jeśli odpowiada Twojej wizji, udaj się do właściciela lub najemcy, aby ustalić warunki umowy. Sprawdź też nasze porady Jak wybrać lokalizację automatu? oraz Czego unikać wybierając lokalizację automatu?.

Jaki rodzaj automatu?

Jest bardzo dużo możliwości – nie musisz zaczynać od standardowych automatów typu snack czy kawowych. Nie musisz też nastawiać się od razu na kupno nowego automatu, nawet lepiej zacząć od starszych modeli. Przeczytaj też nasz tekst o używanych automatach, który pomoże Ci podjąć decyzję: Zalety i wady używanych automatów vendingowych.

Jakie wybrać produkty?

W zależności od lokalizacji pomyśl o właściwych produktach. Opcji jest nieskończenie wiele – od dobrze znanych batonów czy napoi, przez świeże kanapki, artykuły higieniczne, zdrowe przekąski czy nawet elektronika. Więcej o doborze produktów dowiesz się z artykułu: Jak wybierać produkty do automatu?

Dopiero wtedy, gdy masz już wybrane i wstępnie umówioną lokalizację i zaplanowane produkty, zacznij szukać odpowiedniego automatu. Sam zakup nie zajmie Ci dużo czasu i jest zwykle najmniej problematyczną częścią prowadzenia firmy vendingowej.

Mam już automat, co dalej?

Po dogłębnej analizie swojego planu, wyborze lokalizacji, odpowiedniego dla niej automatu oraz produktów, zdecydowałeś się w końcu na zakup maszyny. Jako szczęśliwy posiadacz automatu vendingowego, zastanawiasz się, co dalej, aby biznes przynosił zyski?

Analiza sprzedaży automatu

Pierwsze kroki, o czym warto pamiętać?

  1. Zachowaj wysoki poziom dbałości o automat oraz o jego otoczenie – w miejscu zadbanym chętniej wydajemy pieniądze.
  2. Pilnuj, żeby w automacie nie brakowało produktów – zawsze zaopatrzony automat jest podstawą, bez produktów nie ma zysków ze sprzedaży.
  3. Zapewnij klientom dodatkowe formy płatności – większość transakcji w automatach to transakcje bezgotówkowe. Nie musisz jednak od razu kupować terminala płatniczego. Zacznij od płatności BLIK przez kod QR!
  4. Szybko reaguj na zgłoszenia klientów – na pewno niejeden raz otrzymasz telefon o zablokowanym produkcie. Szybka odpowiedź w takiej sytuacji, np. zdalne dodanie kredytu, podniesie zadowolenie klientów z Twoich usług!
  5. Reaguj na sprzedaż produktów – jeśli zaważysz, że produkt się nie sprzedaje, spróbuj go zamienić na inny i obserwuj wyniki po zmianie. Nie wahaj się też wprowadzać zupełnie nowych produktów.

Z każdym z tych punktów pomoże Ci z pewnością system telemetryczny, który sprawdzi się, nawet jeśli dopiero zaczynasz i masz tylko jeden automat. Systemy do zarządzania automatami vendingowymi pomogą Ci kontrolować sprzedaż, brakujące produkty, zaplanować dostawy czy reagować na zgłoszenia klientów.

Ultimo – zadbaj o zyski ze sprzedaży

Często zdarza się, że kupujemy automaty pochopnie, z uzbieranych oszczędności lub biorąc pożyczkę. W takich sytuacjach okazuje się, że automaty nie przynoszą zysków. Zanim podejmiesz działanie, zastanów się, co zrobić i jak pracować, żeby Twoja działalność przynosiły jak najlepsze efekty. Jest kilka kluczowych czynników, które decydują o sukcesie sprzedaży w automacie, przeczytasz o nich w artykule: Kluczowe wskaźniki aktywności (KPI) w vendingu.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące branży vendingowej, zapraszamy do dołączenia do naszej grupy Facebookowej!

Leave a Reply