Automaty vendingowe dla pracowników – korzyści

Powszechnie wiadomo, że praca bez porządnego posiłku jest mało efektywna. Pewnie też znasz kogoś, kto nie wyobraża sobie pracy bez przerwy na dobrą kawę, świeżą kanapkę czy przekąskę. Czy zapewniasz swoim pracownikom łatwy dostęp do produktów spożywczych i napojów? Jeśli szukasz dobrego rozwiązania dla swoich pracowników, sprawdź oferty automatów samosprzedających. Zastanawiasz się, czy inwestycja w automaty vendingowe dla pracowników się opłaca? Jakie są korzyści z automatów dla pracowników i pracodawcy?

Korzyści dla pracowników (i pracodawcy)

Automat w miejscu pracy przede wszystkim wpływa pozytywnie na atmosferę w pracy. Pracownicy spotykają się przy jedzeniu przy automacie, co wpływa na dobre relacje między nimi. Dobre relacje wpływają bezpośrednio na lepsze wyniki pracy i produktywność, co z kolei jest korzyścią także dla pracodawcy.

przerwa na kawę z automatu vendingowego

Pojawienie się automatu w miejscu pracy świadczy też o tym, że pracodawca dba o swoich pracowników i o ich potrzeby. Ważne też jest zapewnienie pomieszczenia, w którym pracownicy mogą na chwilę oderwać się od wykonywanej pracy. Pomieszczenie z automatami do kawy lub innymi produktami jest idealne na chwilę odpoczynku.

Same produkty w automatach, szczególnie jeśli postawimy na zdrowe przekąski, wpływają pozytywnie dobre samopoczucie zespołu. Świeże kanapki czy zdrowe lunche dodają energii i chęci do działania. Dodatkowo, do automatu możesz wstawić produkty, które pracownicy chcieliby jeść. Jeśli interesuje Cię temat produktów, sprawdź też artykuł: Świeże kanapki w automatach vendingowych.

Automat w miejscu pracy wiąże się też z oszczędnością czasu i pieniędzy – pracownicy nie muszą wychodzić z budynku na lunch, jeśli zapewnisz im pełnowartościowe posiłki z automatu. Automaty są też dostępne bez przerw, działają przez 24 godziny na dobę – w każdej chwili można podejść i wybrać ulubioną przekąskę czy napój.

O czym pomyśleć przed wstawieniem automatu w firmie?

Zanim zdecydujesz się na dzierżawę miejsca pod automat lub zakup maszyny, zastanów się, w jakim miejscu powinna się ona znajdować. Potrzebujesz automatu kawowego czy typu snack? A może dwa automaty? Jakie produkty umieścić w automatach? W jaki sposób pracownicy będą płacić za produkty? Gotówką, kartą płatniczą czy może kartami pracowniczymi?

Przed podejmowaniem działań, dobrą praktyką jest rozmowa z pracownikami, czyli z tymi, którzy będą korzystać z automatów. Możesz stworzyć ankietę i dowiedzieć się w prosty sposób, co pracownicy chcieliby kupować w automacie. Możesz być wtedy pewny sprzedaży zakupionych produktów – nie będziesz zamawiał produktów, których Twoi pracownicy po prostu nie jedzą.

W jakiego rodzaju firmie sprawdzą się automaty vendingowe dla pracowników

Automaty sprawdzą się nie tylko w dużych firmach czy korporacjach składających się z kilku budynków, ale też w małych i średnich przedsiębiorstwach. Możesz zacząć od jednego automatu i później w razie potrzeby, jeśli Twój zespół się powiększa, lub pracownicy wyrażają chęci zakupów automatach, zwiększyć ich liczbę. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń.

Opcje pozyskania automatów vendingowych dla pracowników

Pierwszą opcją jest dzierżawa miejsca pod automaty – tutaj wszystko zależy od naszych potrzeb; konkretne informacje zawieramy w umowie z operatorem vendingowym. Za dzierżawę miejsca możesz pobierać od operatora uzgodnioną kwotę na czynsz, np. 150 zł netto miesięcznie za automat (czynsz może obejmować zużycie energii elektrycznej, wody, odprowadzenie ścieków czy wywóz odpadów). Operator jest zwykle w pełni odpowiedzialny za instalację oraz serwis automatów. Zyski ze sprzedaży trafiają do operatora automatu.

Inną opcją jest umowa z operatorem vendingowym, w ramach której otrzymujesz ustaloną prowizję od obrotu z automatu. Ta opcja jest popularna w krajach zachodnich, jednak coraz częściej spotykana jest też w Polsce. Obie strony dbają o wyniki sprzedaży we wstawionych bez dodatkowych kosztów automatach, aby przynosiły jak największe zyski.

zakup automatu vendingowego dla firmy

Trzecią możliwością jest zakup własnych automatów vendingowych i zajmowanie się nimi na własną rękę, w obrębie prowadzonej działalności. Ta opcja przynosi największe zyski, wymaga jednak więcej zaangażowania i wkładu pracy (serwis, uzupełnianie braków). Z pomocą systemu telemetrycznego, zarządzanie własnymi automatami nie powinno jednak sprawić problemu. W artykule Systemy do zarządzania automatami vendingowymi znajdziesz więcej informacji o systemach telemetrycznych i dostępnych opcjach.

Poznałeś już korzyści wynikające z dostępu do automatów vendingowych dla pracowników w firmie oraz dowiedziałeś się, w jaki sposób pozyskać automat. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zarządzaniu automatami vendingowymi, o efektywnej sprzedaży produktów, zapraszamy do naszych innych postów na blogu!

Leave a Reply