Czego unikać wybierając lokalizację automatu?

Wybór lokalizacji automatów jest niezwykle ważnym czynnikiem późniejszych wyników sprzedaży. Jeśli masz już wybrane miejsca, upewnij się, że będą odpowiednie do rodzaju automatu. Automat, lokalizacja i produkty to kluczowe elementy, które muszą ze sobą współgrać, aby sprzedaż przyniosła oczekiwane rezultaty. Sprawdź, czego unikać wybierając lokalizację automatu i nie popełnić częstych błędów początkujących.

Jakich lokalizacji automatów unikać?

dwa automaty vendingowe położone na polu, okryte śniegiem

Bardzo wysokie lub niskie temperatury, duża wilgotność

Wybierając lokalizację automatu starać się unikać miejsc wystawionych na działanie bardzo wysokich/niskich temperatur oraz wilgoci. Automaty typu snack są raczej hermetyczne i im nie przeszkadza temperatura otoczenia, jednak automaty kawowe są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne. Wilgotne sypkie produkty mogą się zbrylić, co znacznie zmniejsza jakość napoju lub nawet uniemożliwia jego sprzedaż.

Przykładem takiej lokalizacji jest środek myjni samochodowej. Automat niedostosowany do trudnych warunków może nie działać sprawnie, a jego części mogą ulec zniszczeniu. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na wstawienie maszyny do miejsca narażonego na wilgoć, zapewnij jej odpowiednią ochronę, np. dostosowaną do warunków zabudowę automatu.

Ciężko dostępne miejsca (choć nie zawsze muszą być problemem)

Miejsca, do których ciężko się dostać, w których dostawa może zabrać dużo czasu, mogą być problematyczne, jeśli nie korzystasz z systemu do zarządzania automatami vendingowymi. Wyobraź sobie, że masz automat w punkcie widokowym, do którego jedyną możliwością dojazdu jest kolejka, a sam wjazd trwa 40 minut. Do wagonika musisz załadować produkty, które często są dosyć ciężkie, np. napoje w butelkach czy puszkach. Jeśli nie wiesz, ile dokładnie produktów brakuje, dostarczenie i uzupełnienie takiego automatu może okazać się dużym wyzwaniem. Dodatkowo, po uzupełnieniu automatu, musisz zabrać ze sobą produkty, które już się nie zmieściły i załadować je do wagonika. Cały proces mógłby trwać o wiele krócej, gdybyś wiedział, ile produktów zabrać.

Podobnym przykładem jest lokalizacja automatu lub kilku maszyn na terenie kampusu uczelni. Rozległy teren wiąże się z większymi odległościami pomiędzy automatami. Wjazd do kampusu często jest ograniczony dla osób z zewnątrz. Zatłoczone korytarze i duże odległości są problematyczne, gdy na dużym wózku wieziemy kartony z produktami i musimy dostać się z nimi do automatów.

W takich ciężkich przypadkach niezwykle pomocy okazuje się system telemetryczny dla vendingu. Wyobraź sobie teraz, że przed wyjazdem z magazynu wiesz, ile dokładnie produktów brakuje w takiej lokalizacji. Zabierasz ze sobą tylko to, co trafi do automatu. Wjeżdżasz kolejką na punk widokowy, uzupełniasz tylko brakujące produkty i wracasz, bez dodatkowego bagażu. Masz na wózku tylko to, czego potrzebujesz, co znacznie usprawnia całą pracę. Wracasz w to miejsce tylko wtedy, gdy brakuje produktów. Nie tracisz czasu na niepotrzebne wizyty, gdy produkty się jeszcze nie wyprzedały. Brzmi lepiej, prawda?

O telemetrii vendingowej dowiesz się więcej w tym poście: Systemy do zarządzania automatami vendingowymi.

Rzadko odwiedzane miejsca

Szukając lokalizacji, zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których sprzedaż może okazać się nieopłacalna. Zastanów się, czy w pozornie ruchliwym miejscu, jakim jest na przykład peron kolejowy, automat vendingowy się sprawdzi. Osoby przychodzące na peron, spędzają tam raczej niewiele czasu w oczekiwaniu na pociąg, szczególnie jesienią i zimą, i często mają już ze sobą swój własny prowiant lub produkty kupione wcześniej w budynku dworca. W takim miejscu możesz spodziewać się niskiej sprzedaży, dużo niższej niż w dobrej lokalizacji.

Produkty w takich miejsca często się przeterminowują, automat nie wyprzedaje się, przez to też rzadziej się go odwiedza i dba o niego. Zamiast na peronie, lepszym rozwiązaniem jest wstawienie automatu w budynku dworca – jest to miejsce dużego i ciągłego przepływu osób oraz miejsce dłuższego oczekiwania. Chętniej kupimy przekąskę czy kawę czekając na pociąg w budynku dworca, niż marznąc na peronie, gdy odjazd jest za kilka minut.

Przestoje w pracy automatu

Pamiętaj, że każda minuta, kiedy automat nie pracuje, wpływa negatywnie na wyniki sprzedaży. Jeśli budynek, w którym wstawiony jest automat, jest czasowo wyłączony z użytku, lub godziny jego otwarcia są krótkie, nie spodziewaj się dużych zysków. Czas zamknięcia lokalizacji jest częstym powodem niepowodzeń w sprzedaży automatycznej. Zapewnij stały dostęp do automatu, aby mógł on dla Ciebie pracować.

Bezpieczeństwo

Nowoczesne maszyny przeszły długą drogę pod względem bezpieczeństwa i ochrony, jednak wciąż mogą ulec zniszczeniu. Większość przypadków niebezpiecznych sytuacji to kradzieże lub fizyczne ataki, spowodowane frustracją przez usterkę w maszynie. Mocne popchnięcie lub nacisk na automat, może spowodować jego przewrócenie się, miażdżąc wszystko na swojej drodze. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo lokalizacji, gdy szukasz miejsca dla swojego automatu.

Jak wybrać lokalizację automatu?

Gdy wiesz już, czego unikać wybierając lokalizację automatów, sprawdź Jak wybrać lokalizację automatu?, aby znaleźć najlepsze miejsca dla Twoich maszyn!

Leave a Reply