Zastanawiasz się nad zakupem automatu? Nie wiesz, czy wybrać używaną maszynę, czy jednak nową? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie są zalety i wady używanych automatów vendingowych.
Zalety
Automaty używane są świetne na początku drogi w branży vendingu – przy pierwszej inwestycji w automat, kiedy mamy dość ograniczony budżet, koszt ma bardzo duże znaczenie.
- czynnik ekonomiczny – automat używany kupimy za około 30-50% ceny nowej maszyny
- szeroki wybór automatów – automaty typu snack, kawowe, z ekranem dotykowym screen, do zimnych napoi i wiele więcej
- są dobrym wyborem na początek, kiedy jesteśmy ograniczeni budżetem i chcemy spróbować swoich sił w vendingu
- starsze, używane, nawet trochę podniszczone automaty mają szansę przynieść zyski; sprawdzą się np. na budowach czy przy kiepskich warunkach pogodowych
- mogą przynieść duże korzyści przy stosunkowo niewielkim koszcie początkowym zakupu automatu, akcesoriów i produktów
Wady używanych automatów
- brak gwarancji
- mogą wymagać więcej czasu na serwis czy napraw
- nie wiemy jakie usterki mogą pojawić się po dłuższym użytkowaniu automatu
- może nie przynosić takich zysków jak nowy automat; zależy to od jego lokalizacji, wyglądu, zintegrowanych systemów płatności oraz przede wszystkim grupy docelowej odbiorców. Pracownicy korporacji chętniej będą korzystać z nowinek technologicznych i rzeczy nowych; starszy automat może nie zachęcać tej grupy do kupna produktów, nawet najlepszej jakości. Z drugiej strony, nowy automat nie sprawdzi się na budowie czy w magazynie – w miejscach, gdzie szybko mógłby ulec zniszczeniu.
Automaty używane to często starsze modele, które nie zachęcają swoim wyglądem w porównaniu do ich nowszych wersji. Pamiętajmy jednak, że możemy poprawić wygląd automatu oraz jego atrakcyjność i funkcjonalność przez np. dodatkowe opcje czy systemu płatności.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego automatu?
Najlepiej sprawdź, zobacz i przetestuj automat osobiście – tylko wtedy masz pewność, że automat jest sprawny i warty zakupu. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
- ogólny wygląd i stan automatu – czy nie ma uszkodzeń zewnętrznych, czy jest zadbany, czysty, porysowany
- wrzutnik monet – sprawdź, czy nie jest uszkodzony, czy nie ma brakujących lub zniszczonych części (przy testowaniu wrzutnika pamiętaj, że muszą być w nim momenty – bez monet nie zadziała)
- systemy płatności (jeśli są zintegrowane)
- czy ma MDB (MDB daje możliwość podłączenia innych urządzeń, np. czytników kart czy urządzeń telemetrycznych)
- kompresor – sprawdź, czy podłączony automat rzeczywiście chłodzi i czy nie ma przecieków
Dodatkowe porady:
- wypytaj sprzedającego o stan automatu, ewentualne usterki czy wady, jeszcze przed udaniem się na miejsce – nie marnuj czasu na oglądanie niesprawnego automatu
- do sprawdzania maszyny zabierz ze sobą kilka produktów – będziesz mógł przetestować działanie automatu na miejscu przed zakupem
- jeśli coś nie działa, brakuje części – targuj cenę – części do automatów możesz bez problemu dokupić, nowe lub używane
- zwróć uwagę na producenta – automaty Necta, FAS czy Saeco są sprawdzone i łatwiej znaleźć do nich ewentualne części, czy rozwiązania problemów niż w przypadku mniej znanych firm.
Mamy nadzieję, że teraz, znając zalety i wady używanych automatów vendingowych, jesteś już bliżej zakupu Twojego pierwszego automatu. Zastanów się też nad miejscem, w którym chciałbyś postawić automat – lokalizacja jest bardzo ważna i ma bardzo duży wpływ na obroty. Sprawdź tutaj, na co zwracać uwagę przy wyborze lokalizacji automatu?
Kupno automatu nie jest małą inwestycją, jednak jeśli jest dobrze zaplanowana i przemyślana, z pewnością szybko zwrócą się wszystkie koszty. Życzymy powodzenia przy zakupach i samych udanych inwestycji!