Vending w czasach pandemii

Wirus COVID-19 gwałtownie i dość niespodziewanie zaatakował nasze życie, zdrowie oraz pracę. Vending jest niestety jedną z branż bardziej dotkniętych walką z koronawirusem: zamknięcie szkół, ośrodków sportowych czy innych budynków użyteczności publicznej w znacznym stopniu ograniczyło przychody operatorów. W tych trudnych chwilach, gdy każda aktywność jest ograniczona, każda branża, także vending, w czasach pandemii robi co może, by wciąż działać i oferować swoje usługi.

Problemy branży

Bez wątpienia branża vendingu na całym świecie jest jedną z bardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa. Bardzo trudna sytuacja dotyka właściwie każdego operatora: miejsca, w których umieszczane były do tej pory automaty, są niedostępne dla kupujących. Maszyny nie mogą sprzedawać produktów, a tym samym zarabiać na swoje utrzymanie. Dla wielu firm zamknięcie szkół, obiektów sportowych, teatrów, muzeów i innych miejsc publicznych, wiąże się z ogromnymi stratami. Ze względu na ograniczenia skupisk ludzi, wiele budynków biurowych zostało zamkniętych, a pracownicy przeszli na pracę zdalną. W związku z tym, automaty umieszczone w biurach czy zakładach pracy przestały przynosić dochody. Jest to szczególnie trudna sytuacja dla małych firm i przedsiębiorców, których automaty działają właśnie w miejscach publicznych. Nagła, drastyczna zmiana ilości sprzedaży w automatach niewątpliwie wstrząsnęła niemal każdym operatorem.

tabliczka na drzwiach z napisem "closed"

W ramach wsparcia branży, Polskie Stowarzyszenie Vendingu przygotowało dla operatorów pisma, które pomogą zorganizować pracę w tych nowych okolicznościach:

  • pismo do władz samorządowych w sprawie obniżenia lub zwolnienia z kosztów wynajmu powierzchni na czas kryzysu – link
  • pismo wspomagające operatorów w zezwoleniu serwisantom na wejście na teren zakładów pracy w celu obsługi i serwisu automatów – link

Dodatkowo PSV opracowało standardy bezpieczeństwa obsługi i serwisu automatów w warunkach zagrożenia COVID-19 – link oraz zalecenia dotyczące ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa (link).

Automatyczna forma sprzedaży produktów

Vending w obecnych czasach jest pewnego rodzaju alternatywą dla sklepów czy restauracji – forma bezkontaktowa zakupów zmniejsza ryzyko zakażenia. W znacznym stopniu ogranicza kontakty na linii sprzedawca-kupujący, co jest bardzo ważne w obecnej sytuacji. Zachowanie środków ostrożności, dezynfekcja powierzchni maszyny czy instrukcje dla kupujących to jedne z zaleceń PSV. Dodatkowo wielu operatorów oferuje płatności bezgotówkowe: kartą, telefonem lub BLIKiem, co pozytywnie wpływa na sam proces sprzedaży jak i bezpieczeństwo zakupów.

Vending dla zdrowia

Automaty vendingowe działają przez cały czas w szpitalach – w miejscach najbardziej narażonych na zakażenie. Przy zachowaniu szczególnej ostrożności maszyny są obsługiwane przez serwisantów i w dalszym ciągu oferują produkty personelowi szpitalnemu. Automaty do sprzedaży w tych miejscach stały się jedną z niewielu alternatyw – prawdopodobnie najbardziej dostępną ze względu na bliskość – do zakupu żywności lub napojów w ośrodkach zdrowia.

maseczka medyczna sprzedawana w automatach vendingowych
Maseczka medyczna z maseczkomatu

Obecna sytuacja wpływa na rozwój branży w Polsce. Na ulicach niektórych miast możemy już spotkać automaty z maseczkami ochronnymi, rękawiczkami czy płynami do dezynfekcji, tzw. maseczkomaty.

Maseczki z automatu to sposób na szybki i bezpieczny zakup niezbędnych środków higienicznych.

– pisze firma Vendmen na swojej stronie internetowej https://maseczkazautomatu.pl/. Co ciekawe, w automatach mają też wkrótce pojawić się testy na koronawirusa.

Vending w czasach pandemii

Pandemia koronawirusa drastycznie wpłynęła na każdy element naszego życia; bez przygotowania czy ostrzeżenia zostaliśmy postawieni w sytuacji niezwykle trudnej. Teraz nadszedł czas na adaptację i dostosowanie naszego życia oraz biznesu do nowej rzeczywistości. Jak ta sytuacja wpłynie na vending, gdy już otworzą się szkoły i inne miejsca publiczne? Czy na stałe zmieni się asortyment automatów? Jak szybko wyrównamy kilkumiesięczny okres strat? Niestety, nie mamy odpowiedzi na te pytania, wierzymy jednak, że branża vendingu przetrwa kryzys i znajdzie w tej sytuacji możliwości rozwoju.

Leave a Reply