Jak dobrać rodzaj automatu do lokalizacji?

Obecnie na całym świecie funkcjonują najróżniejsze automaty vendingowe oferujące niemal wszystkie możliwe produkty. Trzy najpopularniejsze typy automatów, te, które spotykamy najczęściej i z którymi kojarzymy branżę vendingową to:

Automaty kawowe (kawomaty)

Automaty kawowe z gorącą kawą lub innymi ciepłymi napojami. W automatach takich znajdziemy różne rodzaje kaw i napoi kawowych jak cappuccino, mocaccino, latte czy oczywiście espresso. Poza kawą często oferują też inne ciepłe napoje, np. gorącą czekoladę czy herbatę. Nowe modele automatów przygotowują kawę ze świeżo mielonych ziaren; nie różni się ona od napoju z profesjonalnego ekspresu do kawy. Automat kawowy wynaleziony został w Stanach Zjednoczonych w 1947 roku. Maszyna wypuszczała papierowy kubeczek i napełniała go gorącą kawą (kawa rozpuszczalna zalewana gorącą wodą), a cały proces trwał tylko 5 sekund. Z czasem oferta takich automatów wzbogaciła się o inne rodzaje kaw. Dzięki swojej prostocie i dobrym produktom zyskała ogromną popularność na całym świecie.

Automaty kawowe najlepiej się sprawdzą w miejscach publicznych, w których przez większą część dnia przebywają ludzie. Będą cieszyć się zainteresowaniem w biurach i zakładach pracy, a także na uczelniach, na dworcach, w placówkach publicznych, w szpitalach. Wszędzie tam, gdzie Ty sam napiłbyś się gorącej kawy.

Automaty typu snack

Automaty typu snack, które oferują zarówno słone, jak i słodkie przekąski oraz napoje. Znajdziemy w nich batony, czekoladki, ciastka, chipsy, paluszki, a także sałatki, kanapki, orzechy, suszone owoce oraz zimne napoje w puszkach i butelkach. Dostępne są w różnych miejscach, w biurach, szkołach, na dworcach, w centrach handlowych czy sklepach. Należy jednak pamiętać, tak jak w przypadku każdego typu automatu, o dopasowaniu oferty produktów do grupy odbiorców.

Automaty z zimnymi napojami

Automaty z napojami oferują tylko zimne napoje, zwykle jednego rodzaju lub w kilku wersjach tego samego produktu. W takich przypadkach zwykle automat sprzedaje jeden produkt w jednej cenie, np. wodę gazowaną lub niegazowaną. Są bardzo popularne szczególnie latem, kiedy ratują nas w upalne dni i dają orzeźwienie. Sprawdzą się przede wszystkim w obiektach i halach sportowych, np. na basenie czy korcie, oraz w miejscach publicznych na świeżym powietrzu.

Automaty wyspecjalizowane

Poza tymi najbardziej znanymi rodzajami automatów vendingowych spotkamy także maszyny sprzedające produkty konkretnego typu. Są one przystosowane do sprzedaży jednego rodzaju produktu, np. produktów higienicznych, środków antykoncepcyjnych, elektroniki, książek, losów na loterię czy nawet leków bez recepty. Coraz częściej widujemy także automaty ze świeżym chlebem i innymi rodzajami pieczywa. Nie zaskakują na już automaty z jajkami, ze świeżymi owocami i warzywami, a nawet ciepłymi daniami przygotowywanymi przez samą maszynę. W automatach znajdziemy również świeże kwiaty, a rybacy mogą cieszyć się wygodnym dostępem do akcesoriów wędkarskich. Maszyny vendingowe spotykamy też na parkingach (biletomaty) czy np. na poczcie (automaty ze znaczkami czy z monetami pamiątkowymi). W ofercie dla dzieci królują automaty z pluszakami, drobnymi zabawkami czy gumami do żucia.

Produkt, który oferujemy w automacie ograniczony jest wyłącznie do naszej wyobraźni. Ciekawymi przykładami są automaty sprzedające skarpetki, świeże babeczki, mleko, pizzę, produkty kosmetyczne czy nawet czystą bieliznę.

Lokalizacja automatu jest bardzo ważnym elementem sukcesu sprzedaży produktów. Sprawdź tutaj, na co zwracać uwagę przy wyborze lokalizacji automatu. Warto wybrać się do wybranej lokalizacji i sprawdzić, czy nasza oferta sprawdziłaby się danym miejscu.

To, jakie jeszcze produkty znajdą się w automatach vendingowych, zależy przede wszystkim od wyobraźni operatorów, ale też, co najważniejsze, od oczekiwań i potrzeb kupujących. Wprowadzenie do automatu czegoś nowego, niespotykanego, z pewnością przyciągnie dużą uwagę i zainteresowanie produktem, a przy okazji przyczyni się do rozwoju całego biznesu i naszej firmy.

Leave a Reply