Jak wybierać produkty dla automatów vendingowych?

Produkty dla automatów vendingowych to często pierwsza rzecz, gdy myślimy o tej formie działalności. Wybór produktów jest przecież jednym z kluczowych elementów, które wpływają na wyniki sprzedaży. Niezwykle ważne jest też dopasowanie produktów do lokalizacji automatu. Ciekawym tematem jest też dostosowanie oferty dla kupujących. W tym artykule omawiamy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się nad zmianą produktów lub rozpoczęciem przygody z vendingiem.

Dzięki intensywnemu rozwojowi branży vendingowej, nie tylko samych automatów, ale też form płatności (karty płatnicze, Blik, płatności NFC), sprzedaż w automatach osiąga w ostatnich latach zdumiewające wyniki. Maszyny samosprzedające zyskują coraz większą popularność i zadowolenie z ich korzystania. Sama sprzedaż i popyt na konkretne produkty zależą przede wszystkim od potrzeb, nawyków żywieniowych społeczeństwa oraz od obowiązujących trendów. W związku z tym, przy rosnącym zainteresowaniu zdrowym trybem życia, a także ochroną środowiska, konsumenci chętniej wybierają produkty bez cukru, niskokaloryczne, te ekologiczne oraz „zero waste”.

pełne automaty vendingowe wieczorową porą

Przekąski dostosowane do konkretnych upodobań, produkty wegańskie, bez laktozy, niskowęglowodanowe, znajdują więc coraz szerszą grupę odbiorców. Obok batonów czekoladowych wśród najchętniej kupowanych produktów znajdują się ich zdrowsze wersje, batony i inne przekąski fit. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ coraz częściej jemy poza domem; łatwy dostęp do najróżniejszych typów przekąsek, posiłków i napojów, dostosowanych do naszej diety, upodobań i trybu życia, jest jednym z kluczy do sukcesu w branży vendingowej.

Więcej o zdrowych produktach dla automatów vendingowych dowiesz się z tego artykułu.

Czy popularność produktu zagwarantuje udaną sprzedaż?

Do najpopularniejszych obecnie produktów lub raczej typów produktów należy oczywiście kawa. Słowo to pojawia się na ustach lub krąży w myślach każdego dorosłego. Wygodny dostęp do ciepłej, najlepiej świeżo mielonej kawy w szkole, w pracy czy nawet w kolejce do lekarza, jest czymś zbawiennym w poniedziałkowe poranki. Dlatego też właśnie ciepłe napoje kawowe są bardzo popularne wśród kupujących. Jeśli jeszcze nie masz w swojej ofercie kawomatu, zastanów się nad dodaniem go do automatów snackowych; gorące napoje i przekąski lub kanapki lubią sprzedawać się razem!

Wśród napoi chłodzonych prym niezmiennie od kilku lat wiedzie znany napój gazowany. Coraz większą sprzedaż można zauważyć jednak także w wersjach bez cukru lub tych smakowych. Oprócz napojów gazowanych popularne są również napoje energetyczne oraz mrożona herbata. Przekąski, zarówno słodkie (batony, ciastka), jak i słone (chipsy, orzeszki) pomagają szybko zaspokoić mniejszy głód poza domem, są poręczne i łatwe w przechowywaniu.

planowanie produktów dla automatów vendingowych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów do automatu?

Poszukując najlepszych produktów, bardzo ważna jest obserwacja trendów na rynku żywności lub konkretnej grupy osób. To one będą korzystać z naszego automatu. Warto zwrócić uwagę na lokalizację automatu, do którego dobieramy asortyment; inne produkty sprzedawać będziemy w szkołach, gdzie obowiązują zasady i normy, które musimy spełnić, inne w biurach czy na lotniskach.

Dostosowanie oferty do potrzeb, charakteru i preferencji konsumenta ma więc ogromne znaczenie. Warto pamiętać, że popularność produktu, nie świadczy o jego podobnym sukcesie w Twoim automacie. Produkt odnoszący sukcesy sprzedażowe w jednym automacie, może zupełnie nie sprawdzić się w innym miejscu, wśród innej grupy odbiorców. Analizuj więc sprzedaż w każdym automacie, tak aby być świadomym tego, co jest najchętniej kupowane w danym miejscu; wykorzystaj tę widzę w przyszłych zamówieniach i zdobądź serca klientów. W ten sposób, przy sprytnym i mądrym zarządzaniu produktami, możesz być pewny, że nie tylko klient korzystający z Twoich automatów będzie zadowolony, ale przede wszystkim zyska na tym Twoja firma.

1 Comment

Leave a Reply